Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.
Logowanie
Witamy na stronie głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP
FIO w Fundacji Satelitarnej Polarisu!
Miło nam poinformować, że w drodze oceny wniosków przez ekspertów Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, nasza organizacja - "córka": Fundacja Satelitarna Polarisu, otrzymała w tym roku dotację na projekt pt. "Kodujemy naszą przyszłość" w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na rok 2018 (Priorytet 2). Tym samym projekt ten znalazł się na liście 539 dofinansowanych ofert z całego kraju, na blisko 3tys. złożonych do tegorocznej edycji konkursu FIO na lata 2014-2020. Jego tematyka oscylować będzie wokół programowania, kodowania i projektowania 3D, czyli czegoś, co zawsze towarzyszyło i coraz bardziej determinuje każdą z nauk ścisłych, a tym bardziej astronomię i astronautykę. Od tego momentu możliwości naszych organizacji wkroczą na zupełnie nowy grunt dzięki prowadzonej współpracy między tymi podmiotami.
Od kwietnia 2018r. można zapoznać się z folderem nt. wyjątkowego Astroeventu Stowarzyszenia POLARIS - OPP, nad którym przez ostatnie tygodnie pracowali koordynatorzy naszej organizacji we współpracy z Agencją About Marketing & Communication z Warszawy. Podczas Majówki z Astronomią 2018 można było poznać bliżej założenia tych nietypowych wydarzeń łączących się tematycznie z mistrzostwami gry w piłkę nożną w Rosji br., ale i także dowiedzieć się jak zostać piłkarzem-astronautą, wykorzystując specjalnie przygotowaną na ten cel dekorację Bazy Marsjańskiej. W starciu Mars kontra Ziemia, będzie można stanąć już na początku czerwca 2018r. w jednym z miast w Polsce. Od maja będą do zdobycia pierwsze, specjalne bilety na Międzyplanetarne Mistrzostwa 2018, a to jeszcze nie wszystko!
Podczas Majówki z Astronomią 2018 odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu wielofunkcyjnego Stowarzyszenia POLARIS-OPP, zlokalizowanym na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny, część konferencyjną na 50 osób, bibliotekę wraz z czytelnią i komputerami z internetem, punkt monitoringu środowiska naturalnego (www.pomiary.polaris.org.pl) oraz małe zaplecze socjalne z węzłem sanitarnym. W tym właśnie kompleksie pomieszczeń dostępny jest również odnowiony model Układu Słonecznego w skali 1 : 2.500.000.000, różnego typu elementy nawiązujące do astronomii, a także elementy up-cyklingu wykonane w ramach projektu "Nasze otoczenie - nasze środowisko".
Obserwatorium ma nowy teleskop 14'' Schmidt-Cassegrain!
Od maja 2018r. rozpoczęło oficjalne funkcjonowanie Obserwatorium Astronomiczne w Sopotni Wielkiej wraz z nowym teleskopem o średnicy 14'' systemu Schmidt-Cassegrain. Teleskop zakupiono w ramach projektu pt. "Adaptacja wielofunkcyjnego poddasza ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej" i od kwietnia 2018r. stanowi "serce" 3,5m. kopuły wybudowanej również przez nasze Stowarzyszenie. Tuba optyczna z systemem Fastar została osadzona na statywie EQ8 z systemem Go-To oraz możliwości prezentacji obrazów na żywo w znajdującej się poniżej Sali wielofunkcyjnej wyposażonej w projektor multimedialny. Obserwacje nieba od tego momentu stają się czymś więcej niż tylko podglądaniem nieba, bo nie tylko jest ono tutaj chronione przed zanieczyszczeniem światłem, ale i dalej nieporównywalne możliwości względem dotychczasowych teleskopów, jakie posiadaliśmy na stałe w Sopotni Wielkiej. Za pomocą tego teleskopu jesteśmy w stanie bez trudu zaobserwować księżyce Saturna, przerwy w jego pierścieniach, czapy polarne na Marsie podczas zbliżającej się Wielkiej Opozycji, ale i całe mnóstwo obiektów głębokiego kosmosu, o których dotąd mogliśmy tylko pomarzyć i podziwiać w Internecie. W dodatku podczas pokazów nieba będzie można posłuchać muzyki w kopule dzięki zainstalowanemu tam nagłośnieniu z Sali wielofunkcyjnej.
Od 28 kwietnia 2018r. trwała w tym roku Majówka z Astronomią 2018 w Sopotni Wielkiej, czyli doroczny, wiosenny zjazd Stowarzyszenia POLARIS-OPP podczas którego odbyło się m.in. Walne Zebranie członków naszej organizacji oraz uruchomienie Wielofunkcyjnego Kompleksu pomieszczeń, w skład którego wchodzi również Obserwatorium Astronomiczne z nowym 14'' teleskopem Schmidt-Cassegrain, będącym jednym z większych tego typu teleskopów w regionie. Otwarty również został sezon wiosenno-letniej obsługi ruchu astro-turystycznego w postaci pierwszych symulacji misji kosmicznych podczas długiego weekendu kwietniowo-majowego na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, który potrwa jak zwykle do pierwszych dni września.
Nabór na stanowisko kierownika kompleksu wielofunkcyjnego
W związku z realizacją projektu pt. „Adaptacja wielofunkcyjnego poddasza Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej nieopodal Obserwatorium Astronomicznego” (syg. wewn. Ż-Vela), ogłaszamy nabór kandydatów na stanowisko kierownika kompleksu wielofunkcyjnego (KZIS 134990). Praca w wymiarze 0,5 etatu począwszy od marca 2018r., w godzinach popołudniowo-wieczornych, okresowo również w weekendy w związku z charakterem prowadzonej działalności organizacji. Wymagania dot. składanych kandydatur:
Budowa sali wielofunkcyjnej przy Obserwatorium Astronomicznym.
Stowarzyszenie POLARIS-OPP realizuje aktualnie projekt pn. „Adaptacja wielofunkcyjnego poddasza Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej przy Obserwatorium Astronomicznym” w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt odpowiada na przedsięwzięcie pn. Atrakcyjna przestrzeń publiczna wskazana w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania "Żywiecki Raj" na lata 2016-2023 (LSR).